STRONA GLÓWNA | FORUM | O NAS | LINKI | KONTAKT | REJESTRACJA | ZALOGUJ POMOC


MENU

KSIAZKA O TOLLERACH 2022
Objaśnienia wyników badań


HD - (Dysplazja stawów biodrowych)

A - stawy biodrowe normalne, wolne od dysplazji
B - prawie normalne stawy biodrowe, wolne od dysplazji
C - dysplazja nieznaczna, lekka
D - dysplazja umiarkowana, średnia
E - dysplazja ciężka


ED - (Dysplazja stawów łokciowych)

0/0 - normalne / wolne od dysplazji
1/1 - lekka dysplazja
2/2 - dysplazja


prcdPRA (Postępujący Zanik Siatkówki)

prcd PRA A(normal, clear) w Optigenie, a N/N w Laboklinie - CZYSTY : Pies nigdy nie zachoruje na prcdPRA i nie jest nosicielem genu odpowiedzialnego za prcdPRA.
prcd PRA B (carrier) w Optigenie a N/PRA w Laboklinie - NOSICIEL : Pies nigdy nie zachoruje na prcdPRA, ale jest nosicielem tego genu, i może przekazać go potomstwu.
prcd PRA C (affected) w Optigenie a PRA/PRA w Laboklinie - CHORY : Pies zachoruje na prcd PRA co prowadzi do ślepoty.


CEA (Anomalia Oczu Collie)

CEA normal (Optigen)- CZYSTY : Pies nigdy nie zachoruje na CEA i nie jest nosicielem genu odpowiedzialnego za tę chorobę.
CEA carrier (Optigen) - NOSICIEL : Pies nigdy nie zachoruje na CEA, ale jest nosicielem tego genu, i może przekazać go potomstwu.
CEA affected (Optigen) - CHORY : Pies zachoruje na CEA co prowadzi do ślepoty.


BADANIA KLINICZNE OCZU

Oczy czyste - oczy czyste od dziedzicznych chorób w dniu badania (pies niedotknięty, brak klinicznych objawów).


BADANIA KLINICZNE SERCA

Serce czyste - serce czyste od dziedzicznych chorób w dniu badania (pies niedotknięty, brak klinicznych objawów).

Wszelkie choroby, które pojawią się w badaniach klinicznych, są wpisywane w nawiasie przy wyniku danego Tollera w jego karcie.


DM (Mielopatia Zwyrodnieniowa), mutacja genu SOD1

normal lub N/N - czysty, pies nigdy nie zachoruje na DM i nie jest nosicielem genu odpowiedzialnego za DM.
carrier lub N/DM nie zachoruje na DM, ale jest nosicielem tego genu, i może przekazać go potomstwu.
at risk lub DM/DM istnieje duża szansa na pojawienie się choroby.JADD- Młodzieńcza forma choroby Addisona (test OFA)

JADD probable normal (N/N) - Pies posiada dwie normalnie kopie genu w rejonie JADD, i nie zachoruje na tą formę choroby Addisona, określoną powyższym testem. W potomstwie po tym psie nie będzie zachorowań na tą formę choroby.
JADD Probable carrier (N/A) - Pies posiada jedną zmutowaną kopię genu w rejonie JADD, sam nie zachoruje ale jest nosicielem choroby, i może przekazać zmutowaną kopię swojemu potomstwu.
JADD Probable affected (A/A) - Pies posiada dwie zmutowane kopie genu w rejonie JADD, i jest 75 % szansy na rozwinięcie się u niego choroby do 1 roku życia.Cleft Palate 1- rozszczep podniebienia (test OFA)

CP1 normal (N/N) - Pies posiada dwienormalne kopie genu, i może przekazać tylko normalne geny potomstwu co oznacza że w jego potomstwie nie będzie rozszczepów podniebienia powodowanych przez mutację CP1 (u NSDTR istnieją takze inne, dziedziczne formy rozszczepu podniebienia, na które ten test nie daje wyniku.
CP1 carrier (N/A) - Pies posiada jedną zmutowaną kopię genu, i może ją przekazać potomstwu; w przypadku skrzyżowania dwóch noscieli CP1 mogą urodzić się szczenięta z rozszczepem podniebienia.
CP1 affected (A/A) - Jak do tej pory, na 50 przebadanych psów, wszystkie homozygoty CP1, były dotknięte rozszczepem podniebienia. OFA oferuje test bezpłatny szczeniętom z rozszczepem podniebienia, aby określić czy szczenię posiada formę CP1 czy inną formę rozszczepu. W tej sprawie należy kontaktować się z Zena Wolf (ztwolf@ucdavis.edu).

Wszystkie powyższe wyniki w przypadku psów hodowlanych powinny zostać poświadczone wpisem lub certyfikatem otrzymanym od uprawnionego do tej czynności weterynarza. RTG w kierunku ED i HD musi zostać wbite do rodododu (lista weterynarzy), badanie kliniczne oczu winno być poświadczone odpowiednim certyfikatem wykonanym również przez lekarza okulistę, badania w kierunku PRA, CEA, JADD, CP1 czy DM odpowiednim pismem z danego laboratorium (Optigen, Laboklin,OFA etc).


Dilute test (buff)
D/D - kolor normalny
D/d - nosiciel buffu
d/d - buff


Malgorzata Korbel firetoller(@)gmail.com
Copyright 2010 | projekt: Anna_Wolniak(@)zareklamuj.pl | wykonanie: Tux
Tollery w Polsce | O rasie | Jeśli szukasz Tolelra | Zdrowie | Żywienie | Pielęgnacja | Hodowla | Wychowanie | Praca z Tollerem | Wystawy
Wszystkie materialy zawarte w tym serwisie, sa wlasnoscia autorów strony lub osób, które wyrazily zgode na ich zamieszczenie.
Zabrania sie zapozyczania, kopiowania czesci badz calosci bez uprzedniego kontaktu.
Wszelkie prawa zastrzezone.