Każdy, szczególnie początkujący wystawca, pragnie dowiedzieć się jak najwięcej o metodach, sposobach oceniania przez sędziów kynologicznych, a w końcu o samej sztuce wystawiania. W tym dziale można znaleźć potrzebne wiadomości: po co są wystawy, jak się na nie przygotować, jak wygląda ocena i przyznawanie tytułów, jak należy przegotować psa, etc.
Po co są wystawy?
Każda suka która w przyszłości ma zostać suką hodowlaną a także pies który ma być w przyszłości reproduktorem aby zakwalifikować się do hodowli musi otrzymać na wystawach określone przez Regulamin ZkwP oceny.
W przypadku suki są to co najmniej 3 oceny bardzo dobre (jeśli posiada certyfikat użytkowości uprawniający do wystawiania w klasie użytkowej,
może być dopuszczona do hodowli z trzema ocenami co najmniej dobrymi) zdobyte na 3 wystawach w tym jednej międzynarodowej lub klubowej, od co najmniej dwóch sędziów, a te oceny są uzyskane po ukończeniu przez nią 15 miesiąca życia. Pies natomiast musi uzyskać co najmniej 3 oceny doskonałe (jeśli posiada certyfikat użytkowości uprawniający do wystawiania w klasie użytkowej, może być dopuszczony do hodowli z trzema ocenami co najmniej bardzo dobrymi), zdobyte na 3 wystawach w tym jednej międzynarodowej lub klubowej od co najmniej dwóch sędziów, a te oceny uzyskane są po ukończeniu przez niego 15 miesiąca życia.W ten sposób do rozrodu dopuszczane są tylko osobniki odpowiadające wzorcowi rasy zarówno pod względem eksterieru jak i charakteru. Wiele osób także, nie planujących w przyszłości rozpoczęcia hodowli, pragnie również spróbować swoich sił na ringach wystawowych.
Podstawowe informacje o wystawach
Rozróżnia się następujące
rodzaje wystaw organizowanych przez Związek Kynologiczny w Polsce:
wystawy międzynarodowe FCI z prawem nadawania CACIB-u
wystawy krajowe
wystawy klubowe
wystawy championów
Na w/w wystawy o mogą być zgłaszane psy zarejestrowane w Związku lub uznanych przez Związek innych organizacjach kynologicznych.
Psy mogą być zgłaszane wyłącznie do jednej z następujących klas:
klasa baby- wiek od 3 do 6 miesięcy
klasa szczeniąt- wiek od 6 do 9 miesięcy
klasa młodzieży- wiek od 9 do 18 miesięcy
klasa pośrednia- wiek od 15 do 24 miesięcy
klasa otwarta- wiek powyżej 15 miesięcy
klasa użytkowa- Psy zgłaszane na wystawę do klasy użytkowej muszą spełniać dwa warunki: wiek powyżej 15 miesięcy i posiadanie certyfikatu użytkowości. Celem zgłoszenia psa do klasy użytkowej konieczne jest dołączenie do formularza
zgłoszeniowego kopii wymaganego certyfikatu użytkowości FCI zawierającego
potwierdzenie odbytych prób i ich wyniku, wystawione przez kraj członkowski, w
którym wystawca i/lub właściciel psa mieszka na stałe. Do klasy użytkowej mogą być
zgłoszone psy wyłącznie tych ras, które w nazewnictwie FCI wymienione są jako
rasy użytkowe z uwzględnieniem wyjątków stosowanych w niektórych krajach
odnośnie niektórych ras.
klasa championów- Celem zgłoszenia psa do klasy championów konieczne jest potwierdzenie jednego z
poniższych tytułów do dnia oficjalnego zakończenia przyjmowania zgłoszeń; kopię
takiego potwierdzenia należy dołączyć do formularza zgłoszeniowego:
- Międzynarodowy Champion Piękności FCI
- Champion Krajowy (tytuł ten musi być przyznany w tym samym kraju
członkowskim FCI na podstawie zdobytych co najmniej dwóch certyfikatów)
. Można uznać tytuł championa kraju nie będącego członkiem FCI
klasa weteranów- dla psów i suk które ukończyły 8 rok życia
Jak zgłosić psa?
Zanim zaplanujemy wystawy z naszym Tollerem, musimy dysponować numerem rejestracyjnym który jest nadawany w oddziałach Związku Kynologicznego. Metrykę otrzymaną od hodowcy składamy w oddziale, uiszczając wymagane opłaty, a następnie czekamy na rodowód (nasz oddział odsyła metrykę do siedziby Zarządu Głównego gdzie zostaje wystawiony rodowód i nadany jeszcze jeden numer - PKR, potrzebny nam potem do zgłoszenia do klas dorosłych).
Mając już wymagane dokumenty, możemy zgłosić na wystawy - kalendarium wystaw dostępne jest na
stronie Związku. Pies może być zgłoszony tylko do jednej klasy.
Druk zgłoszenia psa na wystawę
Wypełniony formularz wysyłamy albo on-line albo pocztą, pamiętając aby zapłacić uczestnictwo psa na podane konto oddziału organizującego wystawę.
Na ogół na kilka dni przed wystawą pojawia się na stronie danego oddziału wykaz zgłoszonych psów / ich właścicieli. W tym też mniej więcej czasie przychodzi na nasz adres potwierdzenie przyjęcia, z zaproszeniem na wystawę i numerem startowym (jeśli nie dostarczyliśmy dowodu wpłaty, to numerek startowy będziemy musieli odebrać po okazaniu dowodu zapłaty w sekretariacie na terenie wystawy).
Co zabrać na wystawę?

potwierdzenie zgłoszenia z numerem startowym, dowód wpłaty, książeczkę zdrowia lub paszport z ważnym szczepieniem na wściekliznę,

ringówkę - specjalną smycz na której będziemy prowadzić psa na ringu,

akcesoria pielęgnacyjne psa,

miseczkę i wodę dla psa, przysmaki w wygodnej saszetce, klatkę lub transporter dla psa, dla właścicieli coś do siedzenia i szczególnie dla tych planujących więcej wystaw w sezonie letnim przyda się namiot wystawowy czy chociaż parasol wędkarski osłaniający przed deszczem czy zbyt mocnym słońcem (często na wystawie czeka się kilka godzin na ocenę a warunki atmosferyczne mogą być różne).