STRONA GLÓWNA | FORUM | O NAS | LINKI | KONTAKT | REJESTRACJA | ZALOGUJ POMOC


MENU

KSIAZKA O TOLLERACH 2022




Żywienie



Planując odpowiednie żywienie swojego psa, należy uwzględnić w jego diecie zapotrzebowanie na poszczególne składniki odżywcze, niezbędne do prawidłowego wzrostu, rozwoju i utrzymania kondycji. Do podstawowych składników odżywczych (pełniących w organizmie zwierzęcia funkcje budulcowe, energetyczne i regulujące) należą białka, węglowodany, tłuszcze, witaminy makro- i mikroelementy, a także woda.

białka (proteiny)
Białka (złożone z aminokwasów) stanowią podstawowy element budulcowy każdego organizmu, których źródłem są zarówno pokarmy zwierzęce, jak i roślinne. Konieczne są do syntezy niezbędnych dla organizmu psa białek pełniących funkcje: budulcowe, transportowe czy obronne W odległych czasach, dzikie psy pochodzące od wilka, były zwierzętami mięsożernymi; w procesie udomowienia przez człowieka, stały się wszystkożerne. Należy więc w dziennej dawce pokarmowej każdego psa uwzględniać podawanie białka w szczególności pochodzenia zwierzęcego (w mniejszym stopniu pochodzenia roślinnego). Najbardziej strawne i dobrze przyswajalne białko pochodzi z mięsa jagniąt, kurcząt, ryb oraz jaj kurzych. Należy zwrócić uwagę na to, czy w diecie psa (szczególnie używając karm z niższej półki) nie ma dużych ilości białka pochodzenia roślinnego ( zboża lub rośliny strączkowe), ewentualnie białka zwierzęcego o niższej wartości biologicznej ( odpady poubojowe, mączki kostne i mięsno- kostne z nisko wartościowych produktów, białka z piór, rogów i kopyt). Zapotrzebowanie na białko zmienia się w zależności od wieku ( szczenię, pies dorosły lub senior) stanu fizjologicznego ( pies pracujący; suka szczenna lub karmiąca; pies chory lub w okresie rekonwalescencji ) oraz rasy psa ( duża, średnia, mała ).



węglowodany (cukry)

Węglowodany występują powszechnie w produktach roślinnych; pełnią funkcje energetyczne i są niezbędne do metabolizowania białek i tłuszczy odpowiadają także za prawidłową pracę przewodu pokarmowego psów. Węglowodany powinny pochodzić z wysokiej jakości zbóż: ryżu i kukurydzy, które dodatkowo ze względu na minimalną zawartość glutenu zmniejszają ryzyko wystąpienia alergii pokarmowych. Poszczególne typy węglowodanów są różnie tolerowane przez organizm psa, np. laktoza czy sacharoza są dość trudno przyswajalne, a spożyte w dużych ilościach mogą powodować biegunkę. Specyficzną rolę w trawieniu pełni zaliczane do węglowodanów włókno pokarmowe ( błonnik ). Jest ono minimalnie trawione i przechodzi przez jelito cienkie prawie nie zmienione, stąd pełni rolę wypełniacza oraz normalizuje czas przebywania treści pokarmowej w jelicie.. Błonnik zmniejsza tez wartość energetyczną pokarmu, daje uczucie sytości i chroni przed zaparciami. Kolejne istotny dla zdrowia węglowodan to Chondroityna (siarczan chondroityny) wchodzący w skład związków białkowych, stanowiących podstawową strukturę chrząstek stawowych. Razem z glukozaminą o działaniu regenerującym, sprzyja rozwojowi i zachowaniu mocnej, sprężystej chrząstki stawowej.

Tłuszcze to związki powszechnie występujące w produktach pochodzenia zwierzęcego i roślinnego. Stanowią najbardziej skoncentrowane źródło energii, która uwalnia się podczas ich utleniania w organizmie, mają też wysokie walory smakowe. Są konieczne dla normalnego trawienia i wchłaniania witamin rozpuszczalnych w tłuszczach ( A, D, E i K ). Biorą udział w budowie ścian komórkowych i produkcji hormonów. Tłuszcze występują w dwóch postaciach różniących się budową kwasów tłuszczowych. Źródłem tłuszczy nasyconych są produkty zwierzęce, natomiast nienasyconych, szczególnie cennych dla organizmu, produkty roślinne i ryby. Ilość tłuszczy w diecie powinna być odpowiednio dobrana. Efektem zbyt małej dawki jest chudnięcie, ospałość i słaba kondycja psa, nadmiar prowadzi natomiast do otyłości i związanych z nią wielu schorzeń.

Z kolei NNKT (niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe, kompleks omega-6 i omega-3); zawierają kwasy: linolowy, linolenowy oraz arachidowy) są składnikiem budulcowym komórek i tkanek oraz biorą udział w przemianach metabolicznych ze szczególnym uwzględnieniem błon komórkowych. NNKT omega-6 i omega-3 są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu, a szczególnie ważną rolę pełnią dla zachowania prawidłowej budowy i funkcji skóry oraz okrywy włosowej. Są materiałem budulcowym skóry, przyspieszają i poprawiają jej dotlenienie i odżywienie, wzmacniają odporność skóry na infekcje, zapalenia i uszkodzenia. Ważną rolą NNKT jest także zapobieganie nadmiernej utracie wody przez skórę. Za ten mechanizm odpowiedzialne są ceramidy, w których skład wchodzi kwas linolowy z grupy omega-6.

Witaminy to związki organiczne, które - nie będąc źródłem energii (nie należą ani do białek, ani do tłuszczów czy węglowodanów) - są niezbędne do zachowania zdrowia oraz prawidłowego przebiegu wszystkich procesów metabolicznych zachodzących w tkankach.
Witaminy wchodzą w skład enzymów, będących w organizmie katalizatorami reakcji biochemicznych. Enzymy są odpowiedzialne za regulacje wielu procesów: za przekształcanie substratów w formy energii, za procesy budulcowe, regenerację i wzrost - witaminy poprawiają także naturalne mechanizmy obronne organizmu. Dzielimy je na rozpuszczalne w wodzie ( wit. C, wit. z grupy B - wydalane razem z moczem) oraz w tłuszczach (wit. A, D, E, K, - magazynowane w organizmie). Dawkowanie witamin powinno być zawsze pod kontrolą, ponieważ nie tylko niedobór (hipowitaminoza) ale także nadmiar (hiperwitaminoza) jest szkodliwy dla zdrowia.

Przeciwutleniacze to substancje pełniące rolę obronną, i chroniące organizm przed wolnymi rodnikami, wytwarzanymi w całym organizmie w wyniku utleniania. Wolne rodniki próbują przyłączyć się do białka, tłuszczów i cząsteczek materiału genetycznego zawartych w komórkach, co w efekcie prowadzi do uszkodzenia komórek i wielu problemów ze zdrowiem. Trzy najlepiej poznane antyoksydanty, to witamina E, witamina C oraz beta karoten oraz polifenole ( z grupy flawonoidów)

Składniki mineralne to niezbędne do życia związki, zapewniające prawidłowy rozwój, reprodukcję oraz zdrowie przez cały okres trwania życia. Składniki mineralne ze względu na zapotrzebowanie organizmu dzieli się na dwie grupy: makroelementy i mikroelementy (pierwiastki śladowe). Do makroelementów należą: wapń, chlor, magnez, fosfor, potas, sód. Do pierwiastków śladowych czyli mikroelementów należą: żelazo, cynk, miedź, mangan, molibden, jod, fluor, chrom, selen.

Do prawidłowego rozwoju kośćca niezbędne są wapń i fosfor, dostarczone w odpowiedniej ilości i z zachowaniem wymaganej proporcji miedzy nimi. Brak tych minerałów lub zachwianie ich wzajemnego stosunku ilościowego może prowadzić do nieodwracalnych nieprawidłowości w budowie szkieletu.



Ogólne zasady żywienia psa:

przy zmianie jednego rodzaju karmy na inny, należy ją dokonywać stopniowo, w ciągu co najmniej 3 dni, aby uniknąć zaburzeń pokarmowych.

niezależnie od modelu żywienia ważne jest, aby karmić psa o tych samych porach, ani nie bezpośrednio po wysiłku, a nie też przed spodziewanym wysiłkiem.

należy zwrócić uwagę czy pies nie dostaje substancji szkodliwych, bądź nawet dla niego trujących (czekolada, winogrona, duża ilość soli i przypraw, itd)

nie należy podawać psu dużej ilości kości (mogą powodować zaparcia), należy też unikać kości kruchych i o ostrych krawędziach (z drobiu),

pies powinien mieć zawsze dostęp do świeżej wody,

Mleko stosowane w żywieniu psów dorosłych może prowadzić do biegunki.

należy zwrócić uwagę szczególnie na żywienie psa w trakcie rozwoju - aby żywienie było odpowiednio zbilansowane - tak niedobór jak nadmiar może znacząco zaburzyć procesy prawidłowego wzrostu, a nawet doprowadzić do rozwoju różnych chorób,

Karmę podajemy zawsze w czystej misce, po posiłku myjemy miski.

Dobieramy rodzaj i częstotliwość żywienia do wieku, poziomu aktywności, i ewentualnych schorzeń psa:


* szczenięta wymagają większej ilości wysoko kalorycznej karmy z racji ich rozwoju - psy w podeszłym wieku potrzebują mniej kalorycznej karmy niż psy dorosłe,

* im większa aktywność psa, tym bardziej energetyczna powinna być karma,

* zimą psy powinny otrzymać w pożywieniu więcej energii, którą zużywają do utrzymania temperatury organizmu, szczególnie w przypadku długich zimowych spacerów

* w razie choroby, rekonwalescencji czy suki ciężarnej i karmiącej - zawsze należy ustalić z prowadzącym weterynarzem dietę psa

co pewien czas warto sprawdzić czy nasz Toller nie jest otyły - kładąc ręce na bokach psa palcami do przodu i przesuwając nimi wzdłuż boków, powinno się bez trudu wyczuć zebra i kręgosłup psa. Jeżeli nie można łatwo wyczuć żeber - pies ma nadwagę. Warto też psa regularnie ważyć - pamiętając jednak że każdy pies ma swoją indywidualną idealną wagę, w zależności od kośćca, fazy rozwoju, wysokości i umięśnienia (mięśnie waza więcej niż tłuszcz!!)
Zawsze należy pamiętać ze nawet niewielka nadwaga stanowi obciążenie dla organizmu i może powodować wystąpienie problemów zdrowotnych!

Metody żywienia psa - wybór sposobów żywienia

Istnieje kilka metod żywienia psów : pokarm gotowany, surowy (BARF) i gotowe karmy komercyjne (w konserwach lub suche).

BARF - Biologicznie odpowiednia surowa dieta ( Biologically Appropriate Raw Food - wg dr Iana Billinghursta)

Składa się w 60% z surowych kości z mięsem, 15-20% surowych, zmiksowanych warzyw, 10% surowych podrobów oraz 10% różnych dodatków (surowe jaja, algi, jogurt, olej rybi, twarożek i inne). Ich zalety to niska zawartość węglowodanów, są wykorzystywane w pełni przez organizm psa, jedzenie jest świeże, znanej, dobrej jakości. Do wad należy zaliczyć niebezpieczeństwo niedoborów minerałów / witamin, wyższe koszty karmienia tą metodą, nieznajomość ustalenia odpowiednich proporcji może skończyć się problemami zdrowotnymi, czasem pojawia się nietolerancja na surowe mięso, należy przestrzegać bardzo restrykcyjnie higieny, mięso powinno być z zaufanego źródła.

Więcej o BARFIE


Jedzenie gotowane

Składa się z gotowanego mięsa, warzyw, oraz węglowodanowego wypełniacza (np. ryż, makaron, kasza gryczana, gotowane ziemniaki,). Najczęściej spotykane propozycje proporcji między poszczególnymi składnikami to 1:1:1.

Do zalet należy pewność jakie produkty podaje się psu, produkty są świeże, bez sztucznych dodatków i barwników, nie jest ono tak kosztowne w przygotowaniu. Wady : należy stosować dodatki witaminowo-mineralne, często jest pracochłonne w przygotowaniu, może nie być właściwie zbilansowane lub nie zaspokajać indywidualnych potrzeb danego psa. Błędy popełnione szczególnie w żywieniu szczeniąt rzutują na ich późniejszy rozwój i stanowią przyczynę wielu groźnych schorzeń, ale także niewłaściwe żywienie dorosłych już osobników, może prowadzić do wystąpienia różnych chorób.



Żywienie karmami gotowymi



Dostępne w handlu pełnowartościowe karmy dla psów wysokiej jakości (w postaci karm suchych, bądź konserw), mogą być pełnoporcjowe lub tylko uzupełniające codzienną dietę psa. Ich zalety to spora ich różnorodność, pomocne w utrzymaniu prawidłowej higieny uzębienia, są wygodniejsze w dawkowaniu, trudniej o błędy żywieniowe, uwzględniają indywidualne potrzeby żywieniowe i są właściwie zbilansowane; wady to czasem zawartość sztucznych dodatków poprawiających smak bądź konserwantów, brak korzystnych dla zdrowia psa bakterii, w gorszych jakościowo karmach niska zawartość (dobrze przyswajalnego) białka pochodzenia zwierzęcego, mogą pojawić się zaburzenia wynikające z nadmiaru witamin lub minerałów przy niewłaściwym dobraniu karmy lub złym dawkowaniu, Należy dostosować daną karmę do sposobu życia, wieku i zdrowia naszego psa, najlepiej po konsultacji z weterynarzem. Karmy wysokiej jakości nie powinny zawierać konserwantów i barwników, ich wartość odżywcza i strawność powinny być wysokie, i winny zawierać na opakowaniu wszystkie potrzebne informacje. Obecnie, dostępnych jest wiele rodzajów karm różnych marek; powinno się wybierać karmę produkowaną przez wyspecjalizowaną firmę, o długoletniej tradycji, aby uniknąć podróbek i karm niskiej jakości.

Ze względu na skład suche karmy gotowe możemy podzielić na pełnoporcjowe i uzupełniające. Pierwsze podawane jako jedyny pokarm zupełnie pokrywają zapotrzebowanie psa na składniki odżywcze; drugie ułatwiają bilansowanie diety psów żywionych gotowanym lub surowym pokarmem, ewentualnie konserwami.

Granulaty ( suche karmy ) wysokiej jakości, nie zawierają sztucznych barwników i konserwantów, są wysoko strawne, bardziej ekonomiczne w dozowaniu.
. Karmy suche są dostępne w kilku opcjach, tak aby mogły zaspokoić zapotrzebowanie psów o różnej masie ciała, różnym wieku, stanie fizjologicznym, poziomie aktywności i zdrowiu. Dla Tollera powinno się stosować karmę dla ras średnich.

Karmy jakie są dostępne, najczęściej podzielone są na:

* karma dla szczeniąt (do skończenia 12 miesiąca życia, oraz suk szczennych );
* psów dorosłych o normalnym poziomie aktywności;
* psów dorosłych, aktywnych i pracujących;
* psów dorosłych z tendencja do otyłości;
* psów z problemami zdrowotnymi;
* psów starszych ( powyżej, 7 - 8 roku życia );

Na rynku dostępnych jest wiele karm - zawsze niech to jednak będzie karma lepszej, niż gorszej jakości: Taste of The Wild, Orijen, Royal Canin, Hill's, mogą być także Wolfsblut Acana, Canidae.



suche karmy uzupełniające(wypełniacze)

To produkty przeznaczone do bilansowania posiłków psów żywionych mięsem lub konserwami mięsnymi. Karmy uzupełniające zawierają komponenty zbożowo - warzywne bogate w węglowodany, białko roślinne, witaminy, minerały oraz błonnik. Mają postać krokietów i różnego typu płatków, lub tylko płatków. Nie nadają się do karmienia pełnoporcjowego.

Konserwy mięsne

Najwcześniej konserwy zawierają pożywienie mięsne lub częściej mięsno - zbożowo - warzywne puszkowane. Należy bardzo uważać na ich jakość, i nie kupować tych najtańszych - zawierają one bardzo niewiele mięsa!
Można nim jedynie uzupełniać dawki karmy suchej. Konserwy są nieekonomiczne, ze sporą zawartością białka, zawierają bardzo dużo konserwantów i sztucznych barwników.

diety weterynaryjne

Psy cierpiące na dane schorzenia (nerek, wątroby, trzustki, serca, stawów etc) wymagają specjalnej diety i odpowiednio dobranych składników. Na rynku dostępne są karmy (tzw weterynaryjne) spełniające powyższe wymogi - najczęściej zlecane są przez weterynarza, po zdiagnozowaniu problemu zdrowotnego. Tego typu diety weterynaryjne oferują m.in. firmy: Royal Canin, Eukanuba, Purina Pro Plan, Hill's.



przysmaczki dla psów ;)

W sklepach zoologicznych można kupić wiele przysmaków ciasteczka, gryzaki, suszone uszy, żwacze, prasowane kości, dropsy, paski wędzonej skóry, etc. Warto jednak zwrócić uwagę na to co dokładnie zawierają, czy ich skład nie zaszkodzi naszemu psu, i stosować je z umiarem :)




Zdjęcia karm, ciasteczek, i gotowanych posiłków pochodzą z książeczki opracowanej przez użytkowników forum LABRADORY.INFO
Malgorzata Korbel firetoller(@)gmail.com
Copyright 2010 | projekt: Anna_Wolniak(@)zareklamuj.pl | wykonanie: Tux
Tollery w Polsce | O rasie | Jeśli szukasz Tolelra | Zdrowie | Żywienie | Pielęgnacja | Hodowla | Wychowanie | Praca z Tollerem | Wystawy
Wszystkie materialy zawarte w tym serwisie, sa wlasnoscia autorów strony lub osób, które wyrazily zgode na ich zamieszczenie.
Zabrania sie zapozyczania, kopiowania czesci badz calosci bez uprzedniego kontaktu.
Wszelkie prawa zastrzezone.