nova scotia duck tolling retriever retriver retriwery z nowej szkocji nsdtr galileo Virgo Vestalis Pod Jabłonią nova scotia duck tolling retriever nsdtr psy pies nova scotia Od brendy z serbinowa duck tolling retriever virgovestalis hodowla niewierskie ??ki suki pielęgnacja zdrowie żywienie retrover tresura scotie scotia retrievery

nova scotia duck tolling retriever retriver retriwery z nowej szkocji nsdtr galileo Virgo Vestalis Pod Jabłonią nova scotia duck tolling retriever nsdtr psy pies od brendy z serbinowa nova scotia duck tolling retriever niewierskie ??ki virgovestalis hodowla suki pielęgnacja zdrowie retrover Ĺźywienie tresura scotie scotia retrievery Agility Kraków Nova Scotia Duck Tolling Retriever Hodowla Dancing with Fire kennel
STRONA GŁÓWNA | FORUM | O NAS | LINKI | KONTAKT | REJESTRACJA | ZALOGUJ POMOC


MENU

KSIĄŻKA O TOLLERACH 2022
Ogólna charakterystyka rasy


Cechy eksterieru:

Nova Scotia Duck Tolling Retrievery to średniej wielkości psy, dobrze umięśnione, o pomarańczowo-rudej lub czerwonej barwie sierści z białymi znaczeniami występującymi przynajmniej w jednym z niżej wymienionych miejsc (klatka piersiowa, łapy, maska i koniec ogona). Sierść może nieznacznie falować na grzbiecie; w żadnym wypadku nie na reszcie ciała. Kolor oczu od barwy bursztynowej do brązowej, kolor nosa, okolic oczu i warg cielisty, zlewający się z barwą sierści, lub czarny.

Szczenięta Tollerów o cielistym pigmencie nosa mają początkowo oczy niebieskie; te o ciemnym pigmencie nosa mają także często ciemniejszą barwę oczu. Pigmentacja nosa u młodych, czarnonosych osobników też jest zmienna; dopiero w kilka do kilkunastu dni od urodzenia pigment nosa zyskuje właściwą barwę. W zależności od pory roku także może ulegać zmianie - pigment jaśnieje i nie jest jednolicie czarny. Sierść może także lekko zmieniać barwę wraz z wiekiem.


Poniżej zostały przedstawione Tollery o różnym natężeniu i rodzaju pigmentu - zarówno okrywy włosowej jak i oczu czy nosa. Wszystkie te odmiany barwne są dopuszczalne, i stanowią o różnorodności rasy.

Zz Readhead of Great Pleasure Lauvstuas Snowbell Zilva Mallard Nitric Duck Is My Drug

Lauvstuas Mascot Keehnu Axa Luca of Great Pleasure

Siphra's Indian Red Hawk Lauvstuas Pele' Taikapoika Lauvstuas Snowwhite Zarina

Galileo Virgo Vestalis Drifwood's Coastal Clipper'Temperament:

Tollery to psy wrażliwe i oddane swojej rodzinie. Bardzo inteligentne, czujne i radosne łatwo się uczą i są niezastąpionym towarzyszem zabaw dzieci. Tak długo, jak zaspokaja się ich potrzebę ruchu i dostarcza bodźców potrzebnych do prawidłowego rozwoju Scotie są wymarzonymi psami do trzymania w domu. W odróżnieniu od Goldenów, dorosłe Tollery mogą odnosić się z lekką rezerwą do obcych i są od nich bardziej wrażliwe. Są też bardziej żywiołowe od Goldenów; pełne energii i wymagające odpowiedniego zajęcia. Uwielbiają pracę dla swoich właścicieli, wobec czego należy im zapewnić odpowiednią dawkę ruchu ale także wysiłku umysłowego. Przy pracy są bardzo podekscytowane; uczą się chętnie i szybko, kochają każdą formę aktywności. Zgodnie współżyją z innymi zwierzętami w domu, są mało szczekliwe, o praktycznie zerowym poziomie agresji. Są doskonałymi towarzyszami dzieci, nigdy jednak, tak jak przy każdej innej rasie, nie powinno się pozostawiać małych dzieci i psów bez nadzoru dorosłych.
Właściwie wychowany pies tej rasy, będzie szczęśliwym i radosnym przyjacielem z którego każdy właściciel może być dumny.Zdrowie:

Tollery cieszą się stosunkowo dobrym zdrowiem, niestety coraz większa popularność może przyczynić się do wzrostu chorób. Zdarzają się problemy z dysplazją stawów biodrowych i łokciowych, schorzenia oczu i choroby autoimmunologiczne. Zawsze przy wyborze psa tej rasy, należy pytać hodowców o wykonywanie badań w kierunku dysplazji i chorób oczu!


Warunki życia

Przy zapewnieniu odpowiedniej dawki ruchu i zajęcia Retriever z Nowej Szkocji, może być trzymany w mieszkaniu. Potrzebuje przynajmniej 1.5 godziny spaceru dziennie, wypełnionej różnorodnymi ćwiczeniami. Nie jest to pies stróżujący i wymaga ścisłego kontaktu z rodziną - absolutnie nie nadaje się do trzymania w kojcu czy budzie na zewnątrz.


Wzrost, waga:Wysokość samców: 48-51 cm
Wysokość suk :45-48cm
Waga samców :20-23 kg
Waga suk :17-20 kg
Wzorzec przyjmuje odchylenia od wzrostu w górę i w dół o 2.5 cm.

Długość życia

12-14 lat; 16 letnie psy nie należą do rzadkości.


Pielęgnacja

Dwuwarstwowa sierść Tollerów wymaga pielęgnacji, ale wystarcza szczotkowanie raz w tygodniu. Należy zwracać szczególną uwagę na gęsty podszerstek. W okresie linienia sierść wymaga poświęcania jej więcej czasu, ale nie jest to szczególnie pracochłonne. Przy zabrudzeniu sierści wystarczy spłukać ją letnią wodą, bez konieczności stosowania szamponu; używamy go gdy jest to niezbędnie potrzebne. Włos jest prosty, nie filcujący, gładki i bardzo szybko schnący - łatwy także do zdejmowania z ubrań czy innych sprzętów gdyż nie wbija się tak jak włos psów krótkowłosych (labrador, bokser, etc)

WIĘCEJ o pielęgnacji
Pochodzenie:

Ojczyzną rasy jest półwysep Nowa Szkocja w Kanadzie. Jego tereny obfitowały od zawsze w ptactwo wodne, na które polowali myśliwi indiańscy. Ich psy, na wzór zachowań lisich, wabiły ptaki (w tym przede wszystkim kaczki), bawiąc się i biegając na brzegu. Zaciekawione ptaki podpływały bliżej, na odległość strzału, co umożliwiało ustrzelenie ich przez myśliwego po którym psy aportowały upolowaną zwierzynę z wody. Późniejsi osadnicy, podpatrzyli ten zwyczaj, i postanowili stworzyć rasę, która będzie spełniała powyższe warunki, z radością wykonywała powierzone zadania, i była odporna na niekorzystne warunki atmosferyczne.
Do tego zadania były potrzebne psy, które respektowały żywą zwierzynę, były posłuszne swojemu przewodnikowi, chętne do pracy w każdych warunkach. Musiały również posiadać znakomitą pamięć, potrzebną do odtworzenia miejsca upadku ustrzelonych ptaków, a także sporą wytrzymałość i odporność na zimną wodę.


Przez długi czas, Retrievera z Nowej Szkocji (czyli Nova Scotia Duck Tolling Retrievera; "Duck Tolling" = wabiący kaczki) można było spotkać jedynie w miejscu jego pochodzenia; dopiero w latach osiemdziesiatych XX w. przedstawiciele tej rasy trafili do Danii, i krótkim czasie Tollery stały się bardziej popularne również w innych krajach Europy (Holandii, Szwecji, a także w Finlandii). W naszym kraju, pierwsza hodowla tej rasy powstała w 2000 roku, i ich ilość od tego czasu wciąż wzrasta.


Małgorzata Korbel firetoller(@)gmail.com
Copyright 2010 | projekt: Anna_Wolniak(@)zareklamuj.pl | wykonanie: Tux
Tollery w Polsce | O rasie | Jeśli szukasz Tolelra | Zdrowie | Żywienie | Pielęgnacja | Hodowla | Wychowanie | Praca z Tollerem | Wystawy
Wszystkie materiały zawarte w tym serwisie, są własnością autorów strony lub osób, które wyraziły zgodę na ich zamieszczenie.
Zabrania się zapożyczania, kopiowania części bądź całości bez uprzedniego kontaktu.
Wszelkie prawa zastrzeżone.