STRONA GLÓWNA | FORUM | O NAS | LINKI | KONTAKT | REJESTRACJA | ZALOGUJ POMOC


MENU

KSIAZKA O TOLLERACH 2022




Dziedziczenie umaszczeń u NSDTR


Właściwy, zgodny ze wzorcem, kolor sierści Retrieverów z Nowej Szkocji, to różne odcienie czerwonego i pomarańczowego z białymi znaczeniami w wybranych miejscach. Pigment nosa, warg i okolic oczu jest cielisty i zlewa się z barwą sierści lub jest czarny. Oczy u Retrieverów z Nowej Szkocji posiadają kolor bursztynowy do brązowego; najczęściej ciemna barwa oczu jest skorelowana z czarnym kolorem nosa. Czasem jednak zdarzają się odstępstwa od wyżej wymienionej barwy - istotną zatem sprawą jest poznanie mechanizmów rządzących dziedziczeniem; szczególnie istotną rolę w tej rasie odgrywają geny z locus: A, B, E, D, S oraz T; poniżej zostały omówione najczęściej występujące u naszych krajowych Tollerów.

Locus B (Brown) odpowiada u Tollerów za czarną lub cielistobrązową barwę warg, nosa, okolic oczu..

Możliwe allele:
B- kolor czarny nosa, warg i okolic oczu
b- cielisty kolor nosa i warg i okolic oczu

Możliwe kombinacje:
BB, Bb - czarny pigment nosa i warg
bb- cielisty kolor nosa i warg

Allel b jest recesywny, a zatem cielisty kolor mogą mieć jedynie homozygoty bb - wynika z tego, ze po obojgu cielistonosych rodziców, rodzą się tylko cielistonose szczenięta; jeśli oboje rodzice są Bb, a więc posiadają czarną barwę nosa, w potomstwiemogą pojawić się szczenięta zarówno o cielistym kolorze nosa, jak i czarnonose. Tollerom o genotypie Bb czarny kolor nosa może zblaknąć w miarę upływu czasu; Toller BB będzie mieć czarny, nasycony pigment zarówno jako szczenię jak i jako dorosły pies.

RODZICE

BB (czarnonosy)

Bb (czarnonosy)

bb (cielistonosy)

BB (czarnonosy) wszystkie BB (czarnonose) 50 % BB, 50 % Bb (wszystkie czarnonose) wszystkie Bb (czarnonose)
Bb (czarnonosy) 50 % Bb, 50 % BB (wszystkie czarnonose) 25 % BB, 50 % Bb, 25 % bb (75 % czarnonosych, 25 % cielistych) 50 % Bb, 50 % bb (połowa czarnonosych i polowa cielistych)
bb (cielistonosy) wszystkie Bb (czarnonose) 50 % Bb, 50 % bb (połowa czarnonosych połowa cielistych) wszystkie bb (cielistonose)

Należy pamiętać że % oznacza powyżej SZANSĘ na wystąpienie danej barwy, prawdopodobieństwo z jakim może ona się pojawić - przykładowo Bb x bb daje szansę na połowę czarnych nosów, a połowę cielistych gdy w rzeczywistości ta proporcja może być odmienna.



Cieliste nosy - genotyp bb



Czarne nosy- genotyp Bb, BB





Locus D (Dilution): decyduje o normalnym lub rozjaśnionym kolorze włosów, skóry oraz oczu.

Możliwe allele:

D- intensywny, nasycony pigment całego ciała .
d- rozjaśniany pigment włosa, zmieniona zostaje też barwa skóry i błon śluzowych (nos, opuszki łap) oraz oczu.

Możliwe kombinacje:

DD- homozygota warunkuje intensywny pigment.
Dd- heterozygota warunkuje intensywny pigment jednak pies o takim genotypie jest nosicielem umaszczenia buff.
dd- homozygota warunkuje rozjaśniony pigment włosów, skóry, błon śluzowych i oczu a zatem wadliwe umaszczenie buff.

RODZICE

DD (normalna barwa)

Dd (normalna barwa ale nosiciel genu na buff)

dd (buff)

DD (normalna barwa) wszystkie DD (normalna barwa) 50 % DD, 50 % Dd (wszystkie normalne, ale połowa to nosiciele buffu) wszystkie Dd (wszystkie o normalnej barwie ale nosiciele buffu)
Dd (normalna barwa ale nosiciel buffu) 50 % Dd, 50 % DD (wszystkie o normalnej barwie, ale połowa to nosiciele buffu) 25 % DD, 50 % Dd, 25 % dd (75 % o normalnej barwie z czego 50 % nosiciele, 25 % buff) 50 % Dd, 50 % dd (połowa normalna barwa ale nosiciele i polowa buff)
bb (buff) wszystkie Dd (normalna barwa ale nosiciele buffu) 50 % Dd, 50 % dd (połowa normalna barwa ale nosiciele i połowa buff) wszystkie dd (wszystkie buff)



Buff - barwa dyskwalifikująca z wystaw, fot. Maria Gester




Buff Tollera najłatwiej rozpoznać już u nowo narodzonego szczenięcia; szczeniaki o wadliwym pigmencie wyraźnie odcinają się srebrzystym kolorem od rodzeństwa, mogą jednak ciemnieć z wiekiem. Jako dorosłe bywają mniej lub bardziej rozpoznawalne, w większości przypadków rozróżnia sie je od normalnie wybarwionych psów srebrzysto-szarym odcieniem sierści (dopuszczalny jest kolor jasno pomarańczowy, ale nie jeśli ten odcień jest zimny, bądź właśnie srebrzysty), warto również zwrócić uwagę na pigment nosa i oczu który także może się różnić.





Locus T (tickling) - nakrapianie (cętkowanie).

Możliwe allele:

T - małe ciemne plamki na białym tle (plamki czarne, brązowe lub rude)
t - brak nakrapiania


U Tollerów genotyp Tt i TT daje rude, niewielkich rozmiarów plamki na białych znaczeniach; psy o genotypie tt posiadają czysto białe znaczenia.


Tickling u Tollerów - znaczenie nie dyskwalifikujące z wystaw



Artykuł anglojęzyczny poświecony genetyce - USA Toller Club


Malgorzata Korbel firetoller(@)gmail.com
Copyright 2010 | projekt: Anna_Wolniak(@)zareklamuj.pl | wykonanie: Tux
Tollery w Polsce | O rasie | Jeśli szukasz Tolelra | Zdrowie | Żywienie | Pielęgnacja | Hodowla | Wychowanie | Praca z Tollerem | Wystawy
Wszystkie materialy zawarte w tym serwisie, sa wlasnoscia autorów strony lub osób, które wyrazily zgode na ich zamieszczenie.
Zabrania sie zapozyczania, kopiowania czesci badz calosci bez uprzedniego kontaktu.
Wszelkie prawa zastrzezone.