Możliwości pracy sportowej z psem, jest naprawdę sporo, i każdy może znaleźć coś dla siebie i swojego Tollera. Niektóre z dyscyplin wymagają od przewodnika lepszej kondycji, inne można uprawiać przy mniejszej aktywności fizycznej - co ważne, każda z nich zaspokaja potrzebę pracy Tollera, a właścicielowi pozwala spędzić zdrowo spędzać czas ;)
REGULAMINY SPORTOWE
OBEDIENCE
Jako dyscyplina sportowa, obedience zostało oficjalnie uznane w Szwajcarii w roku 1996. Obedience może uprawiać każdy - nie wymaga ono doskonałej kondycji fizycznej od właściciela, mogą w niej uczestniczyć wszystkie psy (jedynie w klasie miedzynarodowej wymagany jest rodowód- w pozostałych, niższych klasach to czy pies posiada rodowód czy nie, nie gra roli).
Obedience to po ogół ćwiczeń z posłuszeństwa, gdzie szkolenie winno być prowadzone przy użyciu metod pozytywnych. Zawody obedience rozgrywają się na 3 poziomach : 0, 1, 2, i 3 (klasa mistrzowska (wg regulaminu FCI)). Na każdym poziomie, pies musi wykonać określone zadania, a ocenie podlega nie tylko szybkość i precyzja wykonywania określonych ćwiczeń, ale przede wszystkim chęć psa do pracy oraz relacje pomiędzy psem a jego przewodnikiem. Wg regulaminu "pies powinien radośnie i z ochotą iść przy lewej nodze przewodnika" - a zatem liczy się entuzjazm i radość z jaką pies wykonuje poszczególne zadania. Pies powinien przez cały czas mieć uwagę skupioną na przewodniku. W Obedience duży nacisk kładzie się na sprawdzenie charakteru psa - dyskwalifikowane są psy agresywne, a obniżaną punktację mają te lękliwe.
POSZCZEGÓLNE KLASY Z OCENĄ
|
|

DOGFRISBEE
To najmłodsza w Polsce dyscyplina kynologiczna (początki w 2005 roku, w 2006 roku odbył się pierwszy cykl zawodów Dog Chow Disc Cup). Polega na umiejętnym rzucaniu specjalnymi dyskami, tak, aby pies odpowiednio go uchwycił. Szczególnie może być atrakcyjna dla Tollerów - Retrievery z Nowej Szkocji są świetnymi aporterami, szybkimi w reakcji, chętnymi do pracy; zabawa talerzami frisbee może okazać się doskonałym sposobem na wspólne spędzanie czasu.
Rozróżnia się cztery konkurencje:
-
Longdistance - liczy się głównie długość wyrzuconego talerza; pies musi złapać go w locie.
-
Time Trial - polega na jak najszybszym aportowaniu dwóch dysków z odległości powyżej 20m.
-
Toss & Fetch zwany w Polsce Superminidistans - w ciągu 90sekund zespół pies plus przewodnik dzięki swoim rzutom w odpowiednie pola zdobywają punkty od 0 do 4,5; liczy się pięć najlepszych chwytów.
Freestyle - najbardziej skomplikowana dyscyplina, łaczy różne układy razem (figury, przeskoki, odbicia, itd), konkurencja trwa 2 minuty.
WIĘCEJ O DOGFRISBEE

|
AGILITY
Agility swoimi korzeniami sięga Anglii - tam po raz pierwszy podczas wystawy Cruft'a w 1978 roku, zaprezentowano pokaz agility, a za prekursorów tego sportu uznaje się Petera Lewisa i Johna Gilberta. W 1991 roku Międzynarodowa Federacja Kynologiczna (FCI) przyjęła regulamin agility.
Samo agility zostało zainspirowane konkursami hippicznymi - ważne jest bezbłędne pokonanie toru w jak najszybszym czasie. W agility przeszkody dopasowane są do różnych grup wielkości psów, a w skład przeszkód wchodzi wiele elementów - typowy tor składa się z przeszkód skakanych, tuneli i przeszkód strefowych.
Kolejność przeszkód na torze zawodnicy poznają dopiero przed startem - przewodnik nie może dotykać psa ani przeszkód, pies jest bez obroży i smyczy, musi pokonać tor w kolejności wskazanej przez sędziego.
Pies który rozpoczyna treningi agility musi być w nienagannej kondycji, mieć zdrowe stawy łokciowe i biodrowe (najlepiej wykonać RTG, aby wykluczyć dysplazję), nie być nadmiernie otyły.
Treningi można rozpocząć po zakończeniu okresu wzrostu - w 12-15 miesiącu życia Tollera. Oczywiście możliwe są wcześniejsze ćwiczenia, ale w ograniczonym zakresie, dostosowanym do możliwości szczenięcia, i pod kontrolą doświadczonego trenera.
REGULAMIN AGILITY
|

FLYBALL
Flyball zapoczątkowany został przez Kalifornijczyka Herberta Wagnera, który w latach 70. wynalazł wyrzutnię piłek tenisowych.
W zawodach (na dystansie 51 stóp - czyli 15,6 m) ścigają się dwie drużyny złożone z 4 - 6 psów. Zadaniem każdego psa jest pokonanie czterech płotków i powrót na linię startu z piłką, którą wcześniej musi samodzielnie ( naciskając łapą dźwignię) uwolnić z maszyny ustawionej na końcu toru, a następnie złapać piłkę w powietrzu. Jeśli w drodze powrotnej ją zgubi musi wystartować ponownie, po zakończeniu biegu przez pozostałych członków drużyny.
Właściciele psów pozostają poza linią startu-mety.Liczy się czas w którym drużyna pokona bezbłędnie tor.
|
|

PT , PTT - obejmuje podstawy posłuszeństwa połączone (w przypadku PTT) z pracą węchową na dwóch poziomach zaawansowania. W obrębie tej dyscypliny można zdawać egzamin bądź też uczestniczyć w zawodach - w skład tej dyscypliny wchodzą między innymi : chodzenie psa przy nodze przewodnika na smyczy i bez, pozostawanie psa w pozycji "siad" i przywołanie do mnie i do nogi, aportowanie własnego przedmiotu, "siad" w marszu, "Waruj" w marszu, bieganie psa na komendę i przywołanie, pozostawanie psa w różnych pozycjach (siad, waruj)przy próbach odwracania uwagi, ślad własny przewodnika i obcy, rozpoznanie i aportowanie własnego przedmiotu spośród przedmiotów obcych, rewirowanie za przedmiotem o woni własnej, itd.

TANIEC Z PSEM to połączenie posłuszeństwa, muzyki i tańca. Przewodnik razem z psem porusza się przy akompaniamencie muzycznym, wykonuje zaplanowany przez siebie układ choreograficzny w którym znajdują się różnorodne figury i układy taneczne.
Taniec z psem można na 2 typy - heelwork to music i freestyle.
Heelwork to music polega głównie na chodzeniu z psem przy nodze i wykonywaniu różnych figur, jednak pies cały czas pracuje przy nodze właściciela w rytm muzyki.
We
Freestyle pies może pracować na odległość wykonując różnorodne układy, np chodzenie do tyłu, obroty, slalomy, podskoki.
Pokaz Tańca z Psem

Zawody dummy - najnowsza, a zarazem jedna z najbardziej odpowiednich konkurencji sportowych dla retrieverów. Dummy to sztuczny aport który w poszczególnych konkurencjach, musi zostać prawidłowo zaaportowany przez psa. Dummy różnią się wagą (od 0,5 kg do 3 kg), kolorem i materiałem z którego są zrobione (nylon, płótno, obszyte skórą, najczęściej zająca lub królika); oprócz jednoczęściowych dostępne są także trzyczęściowe. Do zawodów stosowane są materiałowe, gładkie dummy w kolorze zielonym o wadze 0,5 kg.
Więcej u dummy
|
|