nova scotia duck tolling retriever retriver retriwery z nowej szkocji nsdtr galileo Virgo Vestalis Pod Jabłonią nova scotia duck tolling retriever nsdtr psy pies nova scotia Od brendy z serbinowa duck tolling retriever virgovestalis hodowla niewierskie ??ki suki pielęgnacja zdrowie żywienie retrover tresura scotie scotia retrievery

nova scotia duck tolling retriever retriver retriwery z nowej szkocji nsdtr galileo Virgo Vestalis Pod Jabłonią nova scotia duck tolling retriever nsdtr psy pies od brendy z serbinowa nova scotia duck tolling retriever niewierskie ??ki virgovestalis hodowla suki pielęgnacja zdrowie retrover Ĺźywienie tresura scotie scotia retrievery Agility Kraków Nova Scotia Duck Tolling Retriever Hodowla Dancing with Fire kennel
STRONA GŁÓWNA | FORUM | O NAS | LINKI | KONTAKT | REJESTRACJA | ZALOGUJ POMOC


MENU

KSIĄŻKA O TOLLERACH 2022




Szkolenie sportowe


Możliwości pracy sportowej z psem, jest naprawdę sporo, i każdy może znaleźć coś dla siebie i swojego Tollera. Niektóre z dyscyplin wymagają od przewodnika lepszej kondycji, inne można uprawiać przy mniejszej aktywności fizycznej - co ważne, każda z nich zaspokaja potrzebę pracy Tollera, a właścicielowi pozwala spędzić zdrowo spędzać czas ;)

REGULAMINY SPORTOWE

OBEDIENCE

Jako dyscyplina sportowa, obedience zostało oficjalnie uznane w Szwajcarii w roku 1996. Obedience może uprawiać każdy - nie wymaga ono doskonałej kondycji fizycznej od właściciela, mogą w niej uczestniczyć wszystkie psy (jedynie w klasie miedzynarodowej wymagany jest rodowód- w pozostałych, niższych klasach to czy pies posiada rodowód czy nie, nie gra roli). Obedience to po ogół ćwiczeń z posłuszeństwa, gdzie szkolenie winno być prowadzone przy użyciu metod pozytywnych. Zawody obedience rozgrywają się na 3 poziomach : 0, 1, 2, i 3 (klasa mistrzowska (wg regulaminu FCI)). Na każdym poziomie, pies musi wykonać określone zadania, a ocenie podlega nie tylko szybkość i precyzja wykonywania określonych ćwiczeń, ale przede wszystkim chęć psa do pracy oraz relacje pomiędzy psem a jego przewodnikiem. Wg regulaminu "pies powinien radośnie i z ochotą iść przy lewej nodze przewodnika" - a zatem liczy się entuzjazm i radość z jaką pies wykonuje poszczególne zadania. Pies powinien przez cały czas mieć uwagę skupioną na przewodniku. W Obedience duży nacisk kładzie się na sprawdzenie charakteru psa - dyskwalifikowane są psy agresywne, a obniżaną punktację mają te lękliwe.

POSZCZEGÓLNE KLASY Z OCENĄ






DOGFRISBEE

To najmłodsza w Polsce dyscyplina kynologiczna (początki w 2005 roku, w 2006 roku odbył się pierwszy cykl zawodów Dog Chow Disc Cup). Polega na umiejętnym rzucaniu specjalnymi dyskami, tak, aby pies odpowiednio go uchwycił. Szczególnie może być atrakcyjna dla Tollerów - Retrievery z Nowej Szkocji są świetnymi aporterami, szybkimi w reakcji, chętnymi do pracy; zabawa talerzami frisbee może okazać się doskonałym sposobem na wspólne spędzanie czasu.

Rozróżnia się cztery konkurencje:

- Longdistance - liczy się głównie długość wyrzuconego talerza; pies musi złapać go w locie.
- Time Trial - polega na jak najszybszym aportowaniu dwóch dysków z odległości powyżej 20m.
- Toss & Fetch zwany w Polsce Superminidistans - w ciągu 90sekund zespół pies plus przewodnik dzięki swoim rzutom w odpowiednie pola zdobywają punkty od 0 do 4,5; liczy się pięć najlepszych chwytów.
Freestyle - najbardziej skomplikowana dyscyplina, łaczy różne układy razem (figury, przeskoki, odbicia, itd), konkurencja trwa 2 minuty.

WIĘCEJ O DOGFRISBEE



Vanili MIli Virgo Vestalis



Seawild's Taste of Trouble


AGILITY

Agility swoimi korzeniami sięga Anglii - tam po raz pierwszy podczas wystawy Cruft'a w 1978 roku, zaprezentowano pokaz agility, a za prekursorów tego sportu uznaje się Petera Lewisa i Johna Gilberta. W 1991 roku Międzynarodowa Federacja Kynologiczna (FCI) przyjęła regulamin agility.

Samo agility zostało zainspirowane konkursami hippicznymi - ważne jest bezbłędne pokonanie toru w jak najszybszym czasie. W agility przeszkody dopasowane są do różnych grup wielkości psów, a w skład przeszkód wchodzi wiele elementów - typowy tor składa się z przeszkód skakanych, tuneli i przeszkód strefowych.
Kolejność przeszkód na torze zawodnicy poznają dopiero przed startem - przewodnik nie może dotykać psa ani przeszkód, pies jest bez obroży i smyczy, musi pokonać tor w kolejności wskazanej przez sędziego.

Pies który rozpoczyna treningi agility musi być w nienagannej kondycji, mieć zdrowe stawy łokciowe i biodrowe (najlepiej wykonać RTG, aby wykluczyć dysplazję), nie być nadmiernie otyły. Treningi można rozpocząć po zakończeniu okresu wzrostu - w 12-15 miesiącu życia Tollera. Oczywiście możliwe są wcześniejsze ćwiczenia, ale w ograniczonym zakresie, dostosowanym do możliwości szczenięcia, i pod kontrolą doświadczonego trenera.

REGULAMIN AGILITY


FLYBALL

Flyball zapoczątkowany został przez Kalifornijczyka Herberta Wagnera, który w latach 70. wynalazł wyrzutnię piłek tenisowych.

W zawodach (na dystansie 51 stóp - czyli 15,6 m) ścigają się dwie drużyny złożone z 4 - 6 psów. Zadaniem każdego psa jest pokonanie czterech płotków i powrót na linię startu z piłką, którą wcześniej musi samodzielnie ( naciskając łapą dźwignię) uwolnić z maszyny ustawionej na końcu toru, a następnie złapać piłkę w powietrzu. Jeśli w drodze powrotnej ją zgubi musi wystartować ponownie, po zakończeniu biegu przez pozostałych członków drużyny.

Właściciele psów pozostają poza linią startu-mety.Liczy się czas w którym drużyna pokona bezbłędnie tor.

Rhineferry's Merenque Czardas



PT , PTT - obejmuje podstawy posłuszeństwa połączone (w przypadku PTT) z pracą węchową na dwóch poziomach zaawansowania. W obrębie tej dyscypliny można zdawać egzamin bądź też uczestniczyć w zawodach - w skład tej dyscypliny wchodzą między innymi : chodzenie psa przy nodze przewodnika na smyczy i bez, pozostawanie psa w pozycji "siad" i przywołanie do mnie i do nogi, aportowanie własnego przedmiotu, "siad" w marszu, "Waruj" w marszu, bieganie psa na komendę i przywołanie, pozostawanie psa w różnych pozycjach (siad, waruj)przy próbach odwracania uwagi, ślad własny przewodnika i obcy, rozpoznanie i aportowanie własnego przedmiotu spośród przedmiotów obcych, rewirowanie za przedmiotem o woni własnej, itd.

DESIGN OF NOCHILL Red Hot Chillis



TANIEC Z PSEM to połączenie posłuszeństwa, muzyki i tańca. Przewodnik razem z psem porusza się przy akompaniamencie muzycznym, wykonuje zaplanowany przez siebie układ choreograficzny w którym znajdują się różnorodne figury i układy taneczne. Taniec z psem można na 2 typy - heelwork to music i freestyle.
Heelwork to music polega głównie na chodzeniu z psem przy nodze i wykonywaniu różnych figur, jednak pies cały czas pracuje przy nodze właściciela w rytm muzyki. We Freestyle pies może pracować na odległość wykonując różnorodne układy, np chodzenie do tyłu, obroty, slalomy, podskoki.

Eline with Terracotta From Nova´s Power (Terra)


Pokaz Tańca z Psem


Zawody dummy - najnowsza, a zarazem jedna z najbardziej odpowiednich konkurencji sportowych dla retrieverów. Dummy to sztuczny aport który w poszczególnych konkurencjach, musi zostać prawidłowo zaaportowany przez psa. Dummy różnią się wagą (od 0,5 kg do 3 kg), kolorem i materiałem z którego są zrobione (nylon, płótno, obszyte skórą, najczęściej zająca lub królika); oprócz jednoczęściowych dostępne są także trzyczęściowe. Do zawodów stosowane są materiałowe, gładkie dummy w kolorze zielonym o wadze 0,5 kg.

Więcej u dummy



Małgorzata Korbel firetoller(@)gmail.com
Copyright 2010 | projekt: Anna_Wolniak(@)zareklamuj.pl | wykonanie: Tux
Tollery w Polsce | O rasie | Jeśli szukasz Tolelra | Zdrowie | Żywienie | Pielęgnacja | Hodowla | Wychowanie | Praca z Tollerem | Wystawy
Wszystkie materiały zawarte w tym serwisie, są własnością autorów strony lub osób, które wyraziły zgodę na ich zamieszczenie.
Zabrania się zapożyczania, kopiowania części bądź całości bez uprzedniego kontaktu.
Wszelkie prawa zastrzeżone.