CHROMOSOMY - struktury zbudowane z białek i DNA, najważniejsze składniki jąder komórek, będące siedliskiem czynników dziedzicznych, czyli genów.
GEN podstawowa jednostka dziedziczenia zbudowana z DNA, zlokalizowana w chromosomach, decydująca o przekazywaniu cech potomstwu. Każdy gen posiada swoje określone miejsce w chromosomie - tzw.
locus.
ALLELE - alternatywne formy danego genu, zajmujące to samo miejsce (locus) w parze chromosomów. Każdemu chromosomowi (z wyjątkiem chromosomów X i Y) odpowiada drugi homologiczny chromosom, dlatego też każdemu genowi odpowiada drugi gen, położony w identycznym miejscu w homologicznym chromosomie. Geny położone w identycznych miejscach w homologicznych chromosomach nazywamy allelami.

Liczba chromosomów dla danego gatunku jest stała- w przypadku psów wynosi ona 78 chromosomów. Wyżej podana wartość to
diploidalna liczba chromosomów - występująca w każdym jądrze komórek organizmu psa, z wyjątkiem komórek rozrodczych (jajowych i plemników), gdzie ta liczba jest
haploidalna, pomniejszona o połowę,i wynosi 39 chromosomów (jest to bardzo istotne- gdyby i plemnik i komórka jajowa zawierały po 78 chromosomów, to liczba chromosomów podwajałaby się z pokolenia na pokolenie).
HOMOZYGOTA - organizm lub komórka, który posiada te same allele danego genu:
* Homozygota dominująca - posiada dwa allele dominujące (AA)
* Homozygota recesywna - posiada dwa allele recesywne (aa)
HETEROZYGOTA - organizm lub komórka, który posiada różne allele tego samego genu zlokalizowane w chromosomach homologicznych (Aa).
FENOTYP - jest to opis zewnętrznych i wewnętrznych cech osobnika.
GENOTYP - zapis genów występujących u danego osobnika.
EPISTAZA - to oddziaływanie jednego genu (epistatycznego, supresora) na ujawnianie się innego genu (genu hipostatycznego) nie będącego jego allelem.

MELANINA - pigment występujący głównie w skórze właściwej i naskórku, a także w tęczówce nadając jej zależnie od rozmieszczenia barwnika charakterystyczny kolor; u Tollerów występują jej dwa rodzaje:
* eumelanina - dająca barwę czarną lub czekoladową,
* feomelanina - dająca barwę rudą lub żółtą.
Literatura:
"Poradnik dla hodowców psów", Malcolm Willis, PWRiL, Warszawa
"Wybrane zaadnienia z genetyki i zachowania się psów", T. Kaleta, K. Fiszdon, SGGW, Warszawa, 1999.
"Biologia", Solomon, MULTICO, Warszawa, 1996.